Naše Mysl je jako Vesmír. Je Nekonečná a vytváří Život! ♥


Forest silence mi propůjčuje tichá slova, která sem budu psát. Je to můj Svět, můj Odraz Sebe.

Školní systém a školy ☠

2. dubna 2015 v 20:43 |  Pohledy a názory
Ahoj!!
Taky vám přijde, že dnešní školy nás učí něco, co nejspíš možná nikdy nebudeme potřebovat a neučí nás to, jak se připravit na Svět?
Vypíšu vám, co mě štve na školách.

Přijde mi, že školy manipulují dětmi a ničí jim kreativitu, neučí je dělat věci, tak, jak nejlépe umí. Neučí je vyjadřovat se sami a podle svých slov, ale většinou opakují věty ze sešitů. U mě to tak funguje. Dělají z nás loutky, které mají dáno, co si mají myslet a ne to, jak myslet.

Je jedno, jestli to chápeš, hlavně si to pamatuj. Taky se učíte učivo jenom proto, abyste napsali test na dobrou známku a potom to stejně zase zapomenete? Miluju jeden citát: Učit se něco na základě donucení stejně nikdy nezůstane dlouho na paměti.
Já mám naštěstí školu, která mi k něčemu bude a učíme se předměty, které mi budou k užitku do budoucnosti. Ale pak je tu chemie, kde se učíme vzorečky a různé rovnice, které mi budou stejně k ničemu.. hm.. i když.. nikdy nevíš..

Sedět 9 hodin ve škole? Je tohle zdravé?
Sedět 9 hodin ve škole, zavřený, bez sluníčka a čerstvého vzduchu a většinou třída prosmraděná, nejlépe pak deodoranty. Taky je vtipný, že když sedíš ve škole, tak je krásně a pak je víkend a stejně dřepíš doma kvůli dešti. To miluju. Klidně bych radši měla hodinu venku a dřepěla na trávě. Taky jsem četla, že člověk by měl sedět nejvíce 8? hodin, dýl už je to nezdravé. Taky nadměrné sezení způsobuje tloustnutí stehen a zadku. :)

Učitelé. Prostě někdo, kdo si myslí, že je vyšší nad námi. Neříkám, že jsou všichni takový, ale pár učitelů na škole máme. Miluju učitele, kteří se nepovyšují, ale jsme si rovni, bavíme se normálně i normálně s námi zacházejí a nemají problém nám něco vysvětlit. V poslední době jsem si začala stát za svým, ale ne zase křečovitě. Nebojím se učitelům říct svůj názor. Někteří učitelé bohužel berou názor jako kritiku a hned se s tebou začnou hádat o tom, jak si drzý. A nejlépe udělají, když ti za svůj názor dají test a ještě lépe celé třídě. Občas jsou i učitelé, které místo motivace vás sráží dolů a plní kecy, že maturitu neuděláte nebo, že se do dalšího ročníku nedostanete.

Známky nám nezaručí úspěch v Životě. Na co jsou známky? Vaše znalosti neurčují. Proč se trápit hodnocením, každý umí něco jiného. A už vůbec nechápu, k čemu jsou poznámky.

Dneska to funguje tak, že si děláme maturitu z hlavního důvodu, abychom nějakou měli. K čemu nám je? Maturita je k tomu, abychom si našli práci a přitom je mnoho lidí, kteří toho moc neumí. Ale co člověk, který nemá maturitu, ale něco umí? Ten už tak velkou šanci nemá.

A co jsem si tak všimla. Proč máme zakázáno jíst a pít ve třídě, čemu to uškodí? Jasně, řeknou si, že nebudeme stíhat psát poznámky. Ale tak prostě jídlo odložím, napíšu si poznámky a pak to dojím. Proč nám zakazují chodit na záchod? Není trochu blbý někomu zakazovat si dojít na toaletu, když potřebuju, tak si prostě dojdu, ne? Mít zakázané dělat přirozenou věc a ještě to v sobě zadržovat.

Přijde mi také, že ve škole ztrácíme své dětství a čas si ho užívat. Škola by se neměla ani spojovat se Vzděláním. To je úplně něco rozdílného.

Pro dnešek by to bylo všechno. Samozřejmě mám i pozitivní stránku ke školám, ale tady jsem chtěla vypsat tu špatnou, kterou vidím já. Je to asi hlavní, co mě trochu štve na školách.

Ráda bych i citovala z jednoho blogu, ale bohužel nevím, jaký to byl, takže pokud se v něm někdo najde, prosím o adresu, abych ho mohla přidat k tomuto úryvku.. :) :
,,Když jsou děti malé, je jim jedno, jestli to, co dělají, považují dospělí za správné, nebo ne. A teď nemluvím jen o zlobení či nadávání, ale i o dodržování nejrůznějších konvencí. Třeba když dítě kreslí. Když předškolní děti kreslí například strom, je klidně možné, že nakreslí vánoční stromeček, nebo koště s jablky. Každý strom je úplně jiný. Ale starší děti už prý kreslí všechny stromy víceméně podobně - pravděpodobně kmen a koruna, nejspíš listnatá. Je to, jako kdybychom s přibývajícím věkem přicházeli o nápady. Ve skutečnosti se spíš ale snažíme naučit přesně všechno, co nám říkají, abychom nebyli potrestáni - pokáráním nebo špatnou známkou. I když můžeme nakresli úplně jakýkoli strom, je nejjistější nakreslit právě ten nejtypičtější. A tohle si možná při tom ani nemusíme uvědomovat - protože už to máme v podvědomí.''


Jaký máte vy pohled na školy a školní systém?


Citáty:
Od malička nás učí chodit a mluvit, pak sedíme a držíme hubu.
Život je školou Života.
Každý den pozoruji, jak mládež trpí tím, že neexistují školy, v nichž by se učila žít s lidmi a se světem.
Učíme se pro Život, ne pro Školu.
Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.
Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.
Praxe je nejlepší učitelka.
Nejlepší část vzdělání je ta, kterou člověk získal sám.
Školy nejsou místa, kde se nabývá vzdělání, ale kde se dostávají vysvědčení, která jsou nutná k tomu, aby žák dostal existenci.
Lidi je třeba učit, jak mají myslet, a ne to, co si mají myslet.

Video, kterým jsem se trochu inspirovala: https://www.youtube.com/watch?v=m_HLyx8L-ZI


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 2. dubna 2015 v 21:07 | Reagovat

Naprosto souhlasím! Sice ne vše platí vždy, ale většinou ano. Zkoumali jsme to s naší francouzštinářkou. "Mě celkem baví se učit francouzštinu. Ale když se jí učím s učebnice, tak mě to nebaví." To mě taky celkem donutilo se zamyslet.
Znám učitelku, která má ten svůj názor a je správný protože je její. Říká, že se nás naží vést k tomu, abychom uměli v životě chodit. Její představa o tom je taková, že se podřídíme, abychom nedělali problémy, přizpůsobíme se všemu ostatnímu a ostatním lidem a změníme se, abychom odpovídali měřítkům.
No, asi nechci v životě umět chodit. Radši budu létat. Na chodníku se ten dav moc tlačí...

Jinak pročetla jsem si skoro všechny tvoje články, hrozně se mi líbí takový zvláštní duch tvého blogu. <3 :)Nevím proč, přijde mi, jako kdyby blog dýchal. Na mě. A hezky to voní.

2 Natt skog Natt skog | 2. dubna 2015 v 21:14 | Reagovat

[1]: Děkuju za krásný komentář. :)
Přesně tak, souhlasím s tím, co si napsala.. na střední u mě už to tak moc nefunguje, ale na základce rozhodně ano.
A jinak děkuju o tvém pohledu na můj blog, to fakt potěší. Dýchá...boží slovo ♥

3 Wordie Wordie | 7. dubna 2015 v 18:27 | Reagovat

Mám na to naprosto stejný názor! :)

4 Amálka Amálka | Web | 7. dubna 2015 v 18:28 | Reagovat

Je to tak, škola (ve většině případů) zabíjí kreativitu, bohužel.. Jinak hezké citáty na závěr, hlavně se mi líbí ten - "...výborný učitel inspiruje!" - to je ve školství téměř ojedinělý jev

5 Natt skog Natt skog | 7. dubna 2015 v 19:59 | Reagovat

[3]: děkuju moc :) ♥

[4]: To teda. My máme učitelku mladou, která se zajímá o osobní rozvoj a tyhle věci. A třeba nám píše afirmace na testy. Takže já jí jako zpětnou vazbu píšu na test citáty. A když nám rozdává testy, tak nám tam píše pochvaly, smajlíky a mě vždycky poděkuje za citát :) Prostě úžasný  ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama